TARİHİ AYAZMA BUNDAN BÖYLE DE HALKA AÇIK FONKSİYONUNU DEVAM ETTİRECEK, ‘FAYDALANILACAK’ BİR YER OLACAK

Kemalpaşa Mahallesi’ndeki Panagia Phaneromeni Ayazması, Ayvalık’ın merkezinde yer alan en ünlü ve en önemli dini yapıdır. Neo-klasik üslûpla ve yöresel malzeme olan sarımsak taşı ile inşa edilen Ayazma, bir dönem zeytinyağı fabrikası olarak kullanıldı, daha sonra atıl kaldı. Belediyemizin öncülüğünde başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla, hem Ayvalık'ın tarihi dokusu hem ulusal kültür mirasımız adına çok önemli bir kazanım oldu.

Bu ‘müstesna’ yapıyı Ayvalık'a yeniden kazandırmak hepimizin göreviydi. Kentimizin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer aldığı bu süreçte, bu tip yapıların doğru değerlendirilmesi büyük önem taşıyor. Tarihi Ayazma bundan böyle de halka açık fonksiyonunu devam ettirecek; ‘faydalanılacak’ bir yer olacak. Kutsal su için gelen yabancıların, misafirlerin burayı gezmesi sağlanacak. Dahası, müzik dinletileri yapılacak, resim sergileri açılacak, mimari veya UNESCO gibi konularla ilgili toplantılar düzenlenebilecek. Kısacası, binayı 'işlev kazandırarak' ayakta tutacağız.

Tarihi ayazmanın Anıtlar Kurulu tarafından 2012 yılında onaylanan restorasyon projesini hazırlayan ve gerçekleşmesini sağlayan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeliğinden emekli ve Foça Kazıları Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit ile eşi arkeolog Suzan Özyiğit’e Ayvalık ve Ayvalıklılar adına teşekkür ediyorum.

Rahmi Gençer
Ayvalık Eski Belediye Başkanı 2014-2019Historical Ayazma will continue to be a public space for visitors.

Panagia Phaneromeni  Ayazma situated at Kemalpaşa district of Ayvalik is  probably one of  the most important and famous religious building of the city. It was constructed with local stones from Sarimsak Area in a Neoclassical style during last century .  The building was used for a while  as a olive oil factory and left  abandoned afterwards.  The restoration project which was initiated by our municipality has led to an important addition to Ayvaliks historical landmarks and to our national cultural heritage.

It was everyone’s duty to restore this exceptional building for Ayvalik. It was most important element to restore such  great buildings and key for our temporary listing in Unesco World Heritage Cities. Historical Ayazma will again become a  public space and serve as an important gathering space for visitors.. Holy water heritage will be exploited and explained and wellness science will be analysed.

I personally thank to archaeologist   Prof Dr Omer Ozyigit and his wife archaeologist Suzan Ozyigit on behalf of Ayvalik population for their hard work towards restoration works which were finally approved in year 2102 and their continuous support.

Rahmi Gencer

Past Mayor of Ayvalik 2014-2019Ayvalık Ayazmasını ortaya çıkaran hocamız Prof. Dr. Ömer Özyiğit;

1949 yılında Ayvalık’ta doğdu. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nde Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’ın danışmanlığında yaptı.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yaptı ve 2016 yılında emekli oldu. 1970 yılından bu yana pek çok arkeolojik kazıda görev yaptı. Bayraklı (Smyrna), Erythrai, Gryneion, Pergamon kazılarında çalıştı. 1989 yılından beri Foça’daki Antik Phokaia kazılarını yönetmektedir. Pişmiş toprak heykelcikler, antik dönem kiremitleri ve çatıları, Helenistik Dönem seramikleri, Pergamon, Erythrai ve Phokaia (Foça) kazıları üzerine bilimsel nitelikte pek çok yayını bulunuyor.

Yurt içinde ve dışında pek çok merkezde (Yunanistan’da Rodos, Mytilene, Hanya, Volos, Atina’da; İtalya’da Catanaia, Napoli, Taranto, Cozensa Üniversitelerinde; Fransa’da Aix-En-Provence ve Marsilya Üniversitesilerinde; İspanya’da Barselona ve Almanya’da Bochum Üniversitelerinde) bildiriler sunmuş, konferanslar ve ders vermiştir.The person who has done the renovation project, our Professor Prof. Dr. Ömer Özyiğit

He was born in 1949 in Ayvalik, studied in Ankara University all the way to Doctorate within Classical Archaeology department. He was a tutor of Ord Professor Dr Ekrem Akurgal.

He served long time as professor of classical archaeology within Ege University of Izmir and retired in year 2016. Since 1970 he took part in many archaeological excavations namely Smyrna,Errythrai, Gryneinon,Pergamom. Since 1989 he is charge of major project in Foca (Phokaia) . He has published several articles on this project.

He has given numerous conferences all over the world .Renovasyon Projemizi gerçekleştirmiş Firma/ Suzan Özyiğit

Payanda Restorasyon İnşaat ve Ticaret

2010 yılında Ayvalık’ta Arkeolog – Mimar ve Restoratör Suzan ÖZYİĞİT tarafından kurulan Payanda Restorasyon, 2010 yılından bu yana restorasyon ve tefriş etkinliklerini sürdürmektedir. Kuruluşundan bugüne pek çok projeyi başarıyla tamamlayan Payanda, 2016 yılında Ayvalık Ayazması Restorasyonunu üstlenerek çalışmalara başlamıştır. Geniş bir ekiple çalışmaların sürdüğü restorasyonda alanında, Doç. Dr. Tuğcan GÜLER tasarım danışmanı, Uygur AKIN arkeolog ve restoratör, Naile CİMİT seramik sanatçısı, İbrahim ÇELİK taş ustası ve Salih SARUHAN duvar ustası olarak görev yapmıştır.The Company who has restored our Ayazma/ Suzan Özyiğit

Payanda Construction was established by Archaeologist/Architect Suzan Özyiğit in year 2010 in Ayvalik in order to help renovation of historical buildings.. Having completed several projects successfully Payanda has undertaken in year 2016 the Restoration project at the Church of Panagia Phaneromeni Ayazma in Ayvalik. We are proud to name some of the members of the Payanda team. Dr Tuğcan Güler design consultant, Mr Uygur Akın Archaeologist and Restaurateur, Ms Naile Cimit ceramic artist and creator, İbrahim Çelik stone master, Salih Saruhan wall master.


Payanda Ekibi / Payanda Team


         
                 
Doç. Dr. Tuğcan GÜLER
Tasarım Danışmanı
 
Uygur AKIN
Arkeolog ve Restoratör
 
Naile CİMİT
Seramik Sanatçısı
 
Mehmet İşaret
Şantiye Şefi
   
                 
           
                 
İbrahim ÇELİK
Taş Ustası
 
Salih SARUHAN
Duvar Ustası
 
Mehmet Şefik CEBE
Harç Ustası
       


Ayvalık Panagia Phaneromeni Ayazması Rölöve Restitüsyon Restorasyon Projeleri Dosyası için tıklayın

Ayvalık Panagia Phaneromeni Ayazması Sunum Dosyası için tıklayın